GP3 ScoresG
BFTA Grand Prix 3 NWFTA : Rivington
AA Grade
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 Dan Eley SEFTA AA 70031 AM 41 100.00
2 Andrew Gillott MFTA AA 20533 AM 40 97.56
3 Jack Harris WAFTA AA 50593 AM 39 95.12
4 David Penman NEFTA AA 42222 PM 38 92.68
5 Simon Evans WAFTA AA 50800 AM 37 90.24
6 Dorian Falconer WAFTA AA 50062 AM 37 90.24
7 Neil Hague NEFTA AA 42034 PM 36 87.80
8 Ian Taylor NEFTA AA 40053 PM 35 85.37
9 Justin Wood CSFTA AA 1065 AM 35 85.37
10 Dean Burfoot MFTA AA 21095 AM 34 82.93
11 Andras Fekete-Moro SWEFTA AA 60604 AM 34 82.93
12 Keith Gilyard NEFTA AA 42027 AM 34 82.93
13 James Osborne MFTA AA 20692 PM 34 82.93
14 Dave Ramshead NWFTA AA 10147 PM 34 82.93
15 Dave Schofield NWFTA AA 10167 AM 33 80.49
16 Mark Stenton NEFTA AA 40149 PM 33 80.49
17 Nathan Reeve FFTA AA 80240 PM 32 78.05
18 Andy Finnigan NWFTA AA 10272 PM 31 75.61
19 Robert O`Neill NWFTA AA 10587 PM 29 70.73
20 Andy Calpin NEFTA AA 40092 PM 28 68.29
21 Simon Higgins NEFTA AA 41975 AM 26 63.41
A Grade
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 John Mayer NWFTA A 10885 PM 37 90.24
2 Yoeri Busse WAFTA A 50900 AM 37 90.24
3 Bob Evans NWFTA A 10898 PM 35 85.37
4 David Lawrenson NEFTA A 42388 AM 34 82.93
5 Andrew Monniez NEFTA A 42271 PM 34 82.93
6 Kevin Sayers MFTA A 20166 AM 34 82.93
7 David Smith NEFTA A 40114 AM 33 80.49
8 James Head SWEFTA A 60584 AM 32 78.05
9 Mark Rodgers NEFTA A 42474 AM 32 78.05
10 Dylan Varney NEFTA A 42312 AM 32 78.05
11 Dave Croucher SEFTA A 70145 AM 31 75.61
12 Paul Davies WAFTA A 50821 AM 31 75.61
13 Andy Purseglove MFTA A 21628 AM 28 68.29
14 Jonathan Noon NEFTA A 40046 PM 27 65.85
15 Dave Purcel CSFTA A 1799 AM 27 65.85
16 Stefan Hric FFTA A 81435 AM 26 63.41
17 Philip Johansen NEFTA A 42240 AM 25 60.98
18 Craig Corbett WAFTA A 50696 AM 24 58.54
19 Christopher Hill NWFTA A 10589 PM 23 56.10
20 Guy Sidey NEFTA A 42218 PM 23 56.10
21 Ian Stoddart MFTA A 20577 PM 21 51.22
22 Harry Compton NWFTA A 10905 AM 20 48.78
B Grade
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 David Robinson NEFTA B 41529 PM 32 78.05
2 Joshua Hurd MFTA B 21751 PM 31 75.61
3 Philip Green NEFTA B 41847 PM 31 75.61
4 Paul Kelly NWFTA B 10834 AM 31 75.61
5 Geoff Ames CSFTA B 1301 PM 30 73.17
6 Barry Johnson SEFTA B 71266 PM 30 73.17
7 David Tiffney NEFTA B 42220 AM 30 73.17
8 Keith Hassall MFTA B 20182 AM 29 70.73
9 John Comsa NWFTA B 10901 AM 28 68.29
10 Steve Kilburn NEFTA B 42459 AM 28 68.29
11 Paul Yates NEFTA B 40581 AM 28 68.29
12 Martin Calpin NEFTA B 42424 PM 27 65.85
13 Scott Hamilton NEFTA B 42221 AM 27 65.85
14 Richard Shepherd NEFTA B 40220 PM 27 65.85
15 Andrew Barnes FFTA B 81193 AM 26 63.41
16 Ammar Ghazi NWFTA B 10848 AM 26 63.41
17 Andrew Hill NEFTA B 42192 AM 26 63.41
18 David Hill NWFTA B 10588 PM 26 63.41
19 Andy Mason SEFTA B 71242 AM 26 63.41
20 Ian Phillips MFTA B 21378 PM 26 63.41
21 Sue Swift MFTA B 20049 AM 26 63.41
22 Tony Yerrell FFTA B 80726 AM 26 63.41
23 Darren Taylor NWFTA B 10873 AM 25 60.98
24 Dean Knapper NWFTA B 10677 PM 24 58.54
25 Bob O`Neill NWFTA B 10123 PM 24 58.54
26 Andrew Winch CSFTA B 93 AM 24 58.54
27 Jerry Knights NWFTA B 10829 PM 23 56.10
28 Brad Nicholls NWFTA B 10874 PM 23 56.10
29 Peter Staddon NEFTA B 42414 AM 23 56.10
30 Steve Grimshaw NEFTA B 40061 PM 21 51.22
31 George Bateman SEFTA B 71083 PM 20 48.78
32 Darren Elmer NWFTA B 10902 AM 20 48.78
33 Ian Furness NEFTA B 40072 PM 20 48.78
34 Peter Thorneycroft NEFTA B 42383 AM 17 41.46
C Grade
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 Paul Whitehouse CSFTA C 1816 AM 29 70.73
2 Kevin Cresswell NEFTA C 41933 PM 28 68.29
3 Martin Allsop NEFTA C 42476 AM 27 65.85
4 Simon Poulter WAFTA C 50911 AM 26 63.41
5 Shaun Shore MFTA C 21181 AM 25 60.98
6 Antony Martin SEFTA C 71316 PM 23 56.10
7 John Oldroyd NWFTA C 10835 AM 22 53.66
8 Emma Chadbourne MFTA C 21701 AM 21 51.22
9 Wesley Knapper NWFTA C 10678 PM 21 51.22
10 Barry Chapman NEFTA C 42235 PM 19 46.34
11 Mike Seago FFTA C 81239 AM 19 46.34
12 Helen Kelly NWFTA C 10904 AM 16 39.02
13 Karl Peters NEFTA C 42381 PM 15 36.59
14 Steve Merrett CSFTA C 1748 PM 13 31.71
15 Carl Knapper NWFTA C 10635 PM 12 29.27
16 Joanne Phipps MFTA C 21374 PM 12 29.27
Piston Class
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 Alan Nortcliffe NEFTA P 42190 AM 34 82.93
2 Jon Willingham NEFTA P 42316 PM 32 78.05
3 John Farbrother SWEFTA P 60581 AM 32 78.05
4 John Amos MFTA P 21632 AM 32 78.05
5 Stephen Privett CSFTA P 880 PM 29 70.73
6 Adam Lees NEFTA P 41670 AM 28 68.29
7 Neil Thorneycroft MFTA P 20517 PM 21 51.22
8 Mark Amos MFTA P 20478 AM 19 46.34
Open Class
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Session Score %
1 Ian Challis SEFTA O 70003 PM 31 100.00
2 Phil Glover MFTA O 21573 PM 18 58.06
Silhouettes
# Firstname Surname Region Grade BFTA No Score %
1 Neil Hague NEFTA AA 42034 15 100.00
2 Ian Taylor NEFTA AA 40053 12 80.00
3 Ian Stoddart MFTA A 20577 11 73.33
4 Ian Challis SEFTA O 70003 11 73.33
5 John Farbrother SWEFTA P 60581 11 73.33
6 James Head SWEFTA A 60584 11 73.33
7 Dan Eley SEFTA AA 70031 10 66.67
8 Dorian Falconer WAFTA AA 50062 10 66.67
9 Philip Green NEFTA B 41847 10 66.67
10 Jack Harris WAFTA AA 50593 10 66.67
11 Joshua Hurd MFTA B 21751 10 66.67
12 Andrew Monniez NEFTA A 42271 10 66.67
13 Nathan Reeve FFTA AA 80240 10 66.67
14 Andy Finnigan NWFTA AA 10272 9 60.00
15 Yoeri Busse WAFTA A 50900 8 53.33
16 Simon Evans WAFTA AA 50800 8 53.33
17 Ian Phillips MFTA B 21378 8 53.33
18 Mark Stenton NEFTA AA 40149 8 53.33
19 Justin Wood CSFTA AA 1065 8 53.33
20 Craig Corbett WAFTA A 50696 7 46.67
21 Kevin Cresswell NEFTA C 41933 7 46.67
22 David Lawrenson NEFTA A 42388 7 46.67
23 Andy Calpin NEFTA AA 40092 6 40.00
24 David Robinson NEFTA B 41529 6 40.00
25 Martin Calpin NEFTA B 42424 4 26.67
26 Simon Poulter WAFTA C 50911 4 26.67
27 Dean Burfoot MFTA AA 21095 3 20.00
28 Joanne Phipps MFTA C 21374 3 20.00